×
SOLE Schüßlera (Schuesslera)- czym są i jak się je stosuje?

Sole Schüßlera: kompleksowe wsparcie zdrowia fizycznego i psychicznego?

Dr Wilhelm Heinrich Schüßler (Schuessler) był pionierem w zrozumieniu roli minerałów w procesach metabolicznych oraz ich roli w powrocie do zdrowia. Jego podejście, choć wywodziło się z homeopatii (ostatecznie jednak odróżniło się od niej), kładło nacisk na precyzyjne dostarczanie minerałów w formie potencjonowanych soli, które są łatwo wchłaniane przez organizm.

Kluczowym założeniem biochemii dr. Schüßlera jest to, że niedobór lub zaburzenia równowagi soli tkankowych mogą prowadzić do różnych schorzeń. Dlatego właśnie precyzyjne dostarczanie tych soli może pomóc przywrócić równowagę i wspomóc zdrowienie. W niniejszym artykule omówimy szczegółowo sole Schüßlera, ich historię, mechanizmy działania oraz główne zastosowania. Zapoznamy się również z poszczególnymi rodzajami soli Schüßlera oraz ich konkretnymi zastosowaniami w terapii różnych dolegliwości.

Historia i filozofia Dr. Wilhelma Heinricha Schüßlera

Dr Wilhelm Heinrich Schüßler (1821-1898) był niemieckim lekarzem, który zyskał szerokie uznanie dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu do leczenia poprzez sole mineralne. Schüßler rozpoczął swoją karierę medyczną jako homeopata, ale z czasem zrozumiał, że klucz do zdrowia leży w równowadze minerałów w organizmie. Jego teoria biochemii komórkowej zakładała, że organizm ludzki składa się z różnych soli mineralnych, które pełnią fundamentalne funkcje w komórkach i tkankach.

Dr Schüßler uważał, że choroby powstają w wyniku niedoboru lub zaburzeń równowagi tych soli w komórkach. Dlatego zaproponował stosowanie soli mineralnych w formie potencjonowanej, aby ułatwić ich wchłanianie i bezpośrednie dotarcie do chorych komórek. Proces potencjonowania, zaczerpnięty z homeopatii, polega na rozcieńczaniu i dynamizacji substancji, co zwiększa jej biodostępność.

Mechanizmy działania soli Schüßlera

Sole Schüßlera działają na poziomie komórkowym, wspomagając podstawowe funkcje metaboliczne i przywracając równowagę mineralną w organizmie. Każda z soli ma specyficzne właściwości i zastosowania, które wynikają z unikalnych potrzeb różnych tkanek i narządów. Potencjonowane sole są łatwo wchłaniane przez organizm, co umożliwia szybkie i skuteczne działanie.

Proces potencjonowania

Potencjonowanie to proces rozcieńczania i dynamizacji substancji, stosowany w homeopatii, który zwiększa jej biodostępność. Dr Schüßler stosował sole mineralne w różnych potencjach, najczęściej w szóstej potencji decymalnej (D6), ale także w trzeciej, czwartej i piątej potencji. Proces ten polega na wielokrotnym rozcieńczaniu substancji w wodzie lub alkoholu, a następnie energicznym wstrząsaniu. Wg zwolenników tej metody dzięki temu sole stają się bardziej bioaktywne i mogą skuteczniej penetrować komórki.

Rola soli Schüßlera w organizmie

Każda z soli Schüßlera pełni określoną funkcję w organizmie:

1.Fluorek wapnia (Calcium fluoratum) - tkanka łączna, skóra, stawy, ścięgna

2. Fosforan wapnia (Calcium phosphoricum) - kości i zęby.

3. Fosforan żelaza (Ferrum phosphoricum) - pierwsza pomoc, krew, układ immunologiczny.

4. Chlorek potasu (Kalium chloratum) - śluzówki i gruczoły.

5. Fosforan potasu (Kalium phosphoricum) - psychika i układ nerwowy.

6. Siarczan potasu (Kalium sulfuricum) - odtruwanie.

7. Fosforan magnezu (Magnesium phosphoricum) - nerwy i mięśnie.

8. Chlorek sodu (Natrium chloratum) - gospodarka wodna.

9. Fosforan sodu (Natrium phosphoricum) - równowaga kwasowo-zasadowa.

10. Siarczan sodu (Natrium sulfuricum) - wydalanie.

11. Kwas krzemowy (Silicea) - tkanka łączna, skóra, włosy, paznokcie.

12. Siarczan wapnia (Calcium sulfuricum) - stawy, sól dynamiki.

Kluczowe zastosowania soli Schüßlera

Sole Schüßlera są stosowane przez ich zwolenników w leczeniu szerokiego spektrum dolegliwości, od problemów skórnych po zaburzenia układu nerwowego i immunologicznego. Dzięki ich zdolności do precyzyjnego dostarczania minerałów do komórek, mogą skutecznie wspomagać procesy zdrowienia i przywracania równowagi w organizmie.

Rodzaje soli Schüßlera i ich główne zastosowania:

1. Fluorek wapnia - Calcium fluoratum jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kości, zębów i paznokci, a także ścięgien, mięśni oraz więzadeł. Reguluje napięcie (elastyczność) w ścianie komórkowej, przywracając prawidłowy stan tkanek. Sole nr 1 jednocześnie utwardzają i zmiękczają tkanki – wzmacniają zwiotczałą tkankę, a zmiękczają stwardniałą. Wzmacniają tkankę łączną, kości, paznokcie, więzadła i ścięgna, zapobiegają przerostowi rogówki, wygładzają fałdy skórne i blizny. Wskazania do ich stosowania to: żylaki i pajączki, zwiotczenie skóry, rozstępy, zbyt miękkie szkliwo (próchnica zębów), pękanie skóry np. w kącikach ust, pęknięcia ściany odbytu, hemoroidy, łuszczyca, brodawki, stwardniałe krosty po trądziku, zdeformowane paznokcie, tendencja do opadania narządów.

2. Fosforan wapnia- Calcium phosphoricum jest najczęściej występującym minerałem w organizmie człowieka, głównie obecnym w kościach, zębach i chrząstkach. Organizm potrzebuje tej substancji do prawidłowego procesu mineralizacji. Sól nr 2 jest często stosowana u dzieci. Działa rozluźniająco i rozkurczowo na mięśnie i nerwy. Przy dostatecznej ilości jonów wapnia, zapobiega wydalaniu histaminy z komórek, a tym samym zapobiega występowaniu reakcji alergicznych. Jakie ma wskazania do stosowania? Są to: opóźnione i słabe tworzenie kości oraz bolesne tworzenie się zębów (u dzieci), utrata masy kostnej (osteoporoza), wspomagająca leczenie kości po wszelkich urazach, skurcze mięśni, mrowienie i drętwienie kończyn, choroby alergiczne, przerost błony śluzowej (polipy), skłonność do krwawień z nosa.

3. Fosforan żelaza - Ferrum phosphoricum pomaga organizmowi wchłaniać tlen, wspierając wiązanie się cząsteczek tlenu z krwinkami czerwonymi. Im więcej tlenu dostaje się do komórek, tym więcej składników odżywczych jest spalanych, co oznacza zwiększoną produkcję energii. Sól nr 3 jest solą pierwszej pomocy – pomaga w stanach zapalnych, kiedy stan zapalny zaczyna się objawiać przez zaczerwienienie i ból. Wskazania do stosowania tej soli to początkowe stadia chorób zapalnych i gorączkowych, nagłe ataki bólu, kontuzje i urazy, zwichnięcia i skręcenia, dolegliwości reumatyczne, stany pooperacyjne, osłabienie odporności, skłonność do infekcji.

4. Chlorek potasu - Kalium chloratum działa ochronnie na błony śluzowe i gruczoły. Wspomaga leczenie stanów zapalnych błon śluzowych, takich jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc czy zapalenie zatok. Sól nr 4 wspiera też procesy detoksykacji, pomagając w usuwaniu toksyn z organizmu. Wskazania do stosowania to: przewlekłe zapalenia błon śluzowych, problemy z układem oddechowym, detoksykacja organizmu, choroby skóry, egzemy, trądzik.

5. Fosforan potasu - Kalium phosphoricum jest kluczowym minerałem dla układu nerwowego i psychiki. Działa uspokajająco, redukuje stres i napięcie, wspiera koncentrację i pamięć. Jest często stosowany w leczeniu zaburzeń nerwowych, depresji, bezsenności oraz w stanach wyczerpania fizycznego i psychicznego. Wskazania do stosowania tej soli to stres, nerwice, depresja, zaburzenia snu, wyczerpanie, problemy z koncentracją, zmęczenie, bóle głowy.

6. Siarczan potasu -Kalium sulfuricum wspiera procesy detoksykacyjne w organizmie. Pomaga w usuwaniu toksyn i odpadów metabolicznych, wspiera funkcje wątroby i skóry. Jest stosowany w leczeniu przewlekłych chorób skóry, takich jak egzemy i trądzik. Wskazania do stosowania to przewlekłe choroby skóry, detoksykacja organizmu, wspomaganie funkcji wątroby, problemy z trawieniem.

7. Fosforan magnezu- Magnesium phosphoricum działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, pomaga w łagodzeniu skurczów mięśni, bólów menstruacyjnych oraz migren. Jest często stosowany w leczeniu napięcia nerwowego i problemów ze snem. Wskazania do stosowania to skurcze mięśni, bóle menstruacyjne, migreny, napięcie nerwowe, bezsenność, bóle nerwowe.

8. Chlorek sodu- Natrium chloratum reguluje gospodarkę wodną organizmu, pomagając w utrzymaniu równowagi płynów. Jest stosowany w leczeniu obrzęków, problemów z zatrzymywaniem wody, suchości skóry i błon śluzowych. Wskazania do stosowania to obrzęki, problemy z zatrzymywaniem wody, suchość skóry i błon śluzowych, odwodnienie, problemy z równowagą elektrolitową.

9. Fosforan sodu- Natrium phosphoricum pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Jest stosowany w leczeniu problemów trawiennych, zgagi, nadkwasoty, a także wspiera procesy detoksykacyjne. Wskazania do stosowania to problemy trawienne, zgaga, nadkwasota, detoksykacja organizmu, równowaga kwasowo-zasadowa.

10. Siarczan sodu - Natrium sulfuricum wspiera funkcje wydalnicze organizmu, pomagając w usuwaniu nadmiaru płynów i toksyn. Jest stosowany w leczeniu obrzęków, problemów z trawieniem, zatruciach i wspomaganiu funkcji wątroby. Wskazania do stosowania to obrzęki, problemy z trawieniem, zatrucia, wspomaganie funkcji wątroby, detoksykacja organizmu.

11. Kwas krzemowy -Silicea wspiera zdrowie tkanki łącznej, skóry, włosów i paznokci. Jest stosowany w leczeniu problemów skórnych, wypadania włosów, kruchości paznokci oraz wspomaga gojenie się ran. Wskazania do stosowania to problemy skórne, wypadanie włosów, kruchość paznokci, gojenie się ran, wspieranie tkanki łącznej.

12. Siarczan wapnia - Calcium sulfuricum wspiera zdrowie stawów i ma działanie detoksykacyjne. Jest stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób skóry oraz wspomaga procesy regeneracyjne w organizmie. Wskazania do stosowania to reumatoidalne zapalenie stawów, choroby skóry, detoksykacja organizmu, wspomaganie regeneracji.

Sole Schüßlera mogą być stosowane w leczeniu wielu dolegliwości, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Wg ich zwolenników to szerokie zastosowanie wynika z ich zdolności do precyzyjnego dostarczania minerałów do komórek i wspomagania naturalnych procesów zdrowienia organizmu.

Praktyczne zastosowanie i dawkowanie

Dawkowanie Soli Schüßlera zależy od rodzaju schorzenia i indywidualnych potrzeb pacjenta. Sole Schüßlera występują  formie tabletek lub maści, kremów, a także sprayów. Jeśli chodzi o tabletki to zwykle stosuje się 1-2 tabletki 3-6 razy dziennie, ale w stanach ostrych dawki mogą być wyższe. Tabletki rozpuszcza się powoli w ustach lub w wodzie, co ułatwia ich wchłanianie przez organizm.

Każda terapia z wykorzystaniem Soli Schüßlera powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb osoby zainteresowanej. Warto skonsultować się z terapeutą lub lekarzem specjalizującym się w medycynie naturalnej, aby dobrać odpowiednie sole i dawkowanie.

Bezpieczeństwo stosowania i przeciwwskazania

Sole Schüßlera są generalnie uważane za bezpieczne, ale jak każdy preparat, mogą mieć przeciwwskazania. Przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży, dzieci oraz osób z chorobami przewlekłymi.

Podsumowanie

Sole Schüßlera to naturalna metoda terapeutyczna, która może wspomóc leczenie wielu dolegliwości. Dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym i detoksykacyjnym, sole te znajdują zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych, zaburzeń układu nerwowego, problemów skórnych, a także w detoksykacji organizmu. Skuteczność terapii zależy od właściwego doboru soli i odpowiedniego dawkowania, dlatego warto skorzystać z wiedzy specjalistów w dziedzinie medycyny naturalnej.

Co prawda, póki co w naszym sklepie zielarskim nie posiadamy soli Schuesslera, niemniej jednak zachęcamy do zapoznania się z innymi produktami zawierającymi minerały i witaminy

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł