×
OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO (Tea tree oil) - naturalne remedium na problemy skórne

Olejek z drzewa herbacianego – otrzymywany jest z drzewa herbacianego Melaleuca alternifolia z rodziny mirtowatych, które jest niskich rozmiarów. Porasta bagniste rejony Australii i Nowej Zelandii. Otrzymuje się go z górnych gałązek (tak zwanych szczytowych) za pomocą destylacji z parą wodną. Uzyskujemy tym samym lotny związek, który posiada w swojej skarbnicy ponad 90 związków o działaniu bakteriobójczym. Olejek ten w okresie kolonizacji Australii wykorzystywany był do walki ze szkorbutem.

Właściwości:

Olejek z drzewka herbacianego ma jasnożółty kolor, korzenny zapach i rzadką konsystencję. Przed użyciem nie trzeba go rozcieńczać. Drzewo herbaciane zawiera związki fenolowe i terpeny. Dzięki tym składnikom pozytywnie wpływa na organizm człowieka. Pomocny przy infekcjach dróg oddechowych. Świetnie sprawdzi się przy infekcjach jamy ustnej i gardła.

Wykazuje działanie:

  • bakteriobójcze
  • grzybobójcze
  • antywirusowe
  • przeciwbólowe
  • przeciwzapalne
  • regenerujące
  • ściągające

Na co pomoże i jak stosować?

Olejek z drzewa herbacianego stosowany jest w różnych dolegliwościach. Dodawany jest do kosmetyków, które służą pielęgnacji ciała i twarzy. Surowiec ten wykorzystywany jest w pielęgnacji twarzy ze skłonnością do trądziku w postaci toników i żeli.

Kolejnym jego zastosowaniem jest dodanie go do różnego rodzaju balsamów, oliwek potrzebnych do pielęgnacji ciała w walce z łuszczycą, egzemą, wszelkiego rodzaju liszajami czy grzybicami na skórze lub paznokciach. Poleca się go również osobą mającym problem z przetłuszczoną się skórą głowy i skłonnością do łupieżu, często jest składnikiem szamponów lub odżywek.

Drzewo herbaciane zalecane jest w przypadku problemów jamy ustnej takich jak próchnica, pleśniawkami, afty, opryszczka. Zaleca się robić płukanki. Na szklankę wody dodajemy pięć kropli olejku. Tak przygotowany roztwór służy nam do płukania jamy ustnej i walki z wyżej wymienionymi schorzeniami.

Olejek ten ma działanie normalizujące pozwalające hamować działanie gruczołów łojotokowych. Drzewko to często wykorzystywany jest w dezodorantach czy zasypkach do stóp, by eliminować przykry zapach i potliwość.

Składniki tego olejku mają działanie odkażające i przeciwzapalne. Wykorzystywane są w przypadku doznanych ukąszeń czy oparzeń w celu przyśpieszenia gojenia i regeneracji naskórka.

Nie możemy również zapomnieć że ma on działanie jako olejek eteryczny do inhalacji przy problemach z górnymi drogami oddechowymi w szczególności przy kaszlu, zapaleniach płuc i oskrzeli i zalegającej flegmie czy problemach z zatokami. Zawarte w nim składniki mają również zbawienny wpływ przy bólach mięśniowych, stawowych, problemach reumatycznych, zwyrodnieniowych. Wykazuje działanie rozluźniające / odprężające. Znajdziemy go w składzie maści lub żeli na wyżej wymienione schorzenia.

Przeciwwskazania:

Olejek z drzewa herbacianego należy stosować zewnętrznie i sprawdzić czy nie jest się na niego uczulonym aplikując jego nie wielką ilość na nadgarstek, odczekując parę minut. Jeżeli nie wystąpi reakcja alergiczna w postaci zaczerwieniania, swędzenia możemy go zaaplikować na zmienione miejsca chorobowe, nie na otwartą ranę.

Surowca herbacianego nie zaleca się stosowania dzieciom do szóstego roku życiu, kobietom w ciąży przez wysoką zawartość substancji aktywnych, mogących przejść przez skórę do organizmu.

Olejek z drzewa herbacianego można stosować w formie nierozcieńczonej lub w formie rozcieńczonej.

Autor: Kasia Tyc, pasjonatka natury i ziołolecznictwa. 

Źródła:

https://www.olium.pl/poznaj-drogocenne-wlasciwosci-olejku-z-drzewa-herbacianego
https://penny.pl/porady/dary-natury-olejek-z-drzewa-herbacianego/

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł