×
Naturalne olejki eteryczne- co warto o nich wiedzieć?

- Kasia, a napiszesz artykuł o olejkach eterycznych?

- Nie ma problemu, ale z tego cała książka mi wyjdzie :)

Naturalne olejki eteryczne – temat rzeka. Przydatne w aromatoterapii, przy dolegliwościach bólowych, niestrawnościach, przy obniżonym nastroju, braku koncentracji, w czasie porodu, przy przywoływaniu wspomnień.

Bardzo często zdarza mi się, że ktoś opowiada mi o swoim problemie, a ja mu odpowiadam – słuchaj, mam na to taki olejek… A mam ich naprawdę sporo, ponad 60. Prawie 10 lat temu Inez Rogozińska zaraziła mnie pasją do aromaterapii, tworzenia własnych kosmetyków i maści leczniczych. To ona jako pierwsza pokazała mi, że świat roślinny ma dużo więcej do zaoferowania niż nam, zwykłym zjadaczom chleba się wydaje.

Na jej warsztatach robiliśmy mieszanki olejków do spacerów po lesie o wdzięcznej nazwie „zielarz kleszcza nie rozpieszcza”, olejowe serum do twarzy z dodatkiem pielęgnujących olejków, znikające kremy do twarzy pachnące kardamonem, syropy na kaszel z olejkiem anyżowym ( ten olejek to pogromca grzybów i bakterii).

Dowiedziałam się wtedy, że aby szybko komuś ulżyć w bólu, wystarczy posmarować go rozcieńczonym olejkiem miętowym lub may changiem, a na swędzące miejsce po ugryzieniu komara wystarczy olejek lawendowy.

 olejki  olejki

A co jeśli się przejemy, szczególnie w święta? Olejek z rumianku rzymskiego da radę! Wystarczy 1-2 krople popite wodą i w kilkanaście sekund ból brzucha mija. Olejek rumiankowy ma jeszcze jedną przyjemną cechę, jest niebieski :) A to za sprawą sporej ilości azulenu.

Aby się nie rozpisywać zanadto wspomnę jeszcze tylko o dwóch olejkach, no może czterech ;)

Warto mieć w domu olejek goździkowy na wypadek bólu zęba, wystarczy nałożyć kropelkę na wacik i przyłożyć do bolącego miejsca. Przy inhalacjach w razie choroby również się przyda, wybije wszystkie bakterie i wirusy z naszych dróg oddechowych.

Kolejnym super olejkiem jest ten z drzewa herbacianego, niezastąpiony przy grzybicy paznokci, pryszczach, łupieżu, infekcjach dróg oddechowych oraz opryszczce. Z opryszczką możemy sobie również szybko poradzić dzięki olejkowi z melisy, błyskawicznie wybija wirusa HPV.

Następny must have to olejek z mandarynki, najłagodniejszy ze wszystkich, to od niego należy zaczynać przygodę z olejkami u kilkumiesięcznych maluchów. U starszych natomiast przywoła wspomnienie Bożego Narodzenia.

Mamy jeszcze olejek z golterii rozesłanej, błyskawicznie działa przeciwbólowo, podobnie zresztą jak olejki z drzew iglastych oraz jałowca i rozmarynu. No i jak mając tyle cudowności do wyboru można streścić się w jednym krótkim artykule?

Gdyby ktoś chciał dopytać, poradzić się lub wymienić swoimi spostrzeżeniami, to wiecie gdzie mnie szukać ;)

Autorka: Katarzyna Korczyńska-Bar
Zielarka z wieloletnim doświadczeniem. Pasjonatka życia.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł