×

CZYSTEK- wszystko co musisz o nim wiedzieć. Leksykon ziół

Czystek należy do rodziny Cistanaceae - Posłonkowate. Rośnie w krajach basenu Morza Śródziemnego. Cistus Incanus jest jedną z 20 odmian tej rośliny. Nazwa cistus pochodzi od greckiego słowa kiste czyli skrzynka ze względu na wygląd torebek nasiennych.

Czystek jest niepozornym zimozielonym lub częściowo zimozielonym krzewem nazywanym też różą skalną. Roślina ta lubi ciepło, słońce, gleby wapienne bogate w magnez. Kwitnie w kolorze różowym, fioletowym i czerwonym. Jest bardzo odporna na suszę, posiada ogniotrwały system korzeniowy, jako jedna z pierwszych roślin wyrasta na obszarach objętych pożarami.

Czystek wykorzystywany jest w tradycyjnej ludowej medycynie od lat. Wzmianki o nim można odnaleźć w zapiskach datowanych na IV wiek przed narodzeniem Chrystusa. Doiscorides zalecał stosowanie czystka w chorobach skóry, wypadaniu włosów, bólu ucha, leczeniu blizn i ran, biegunek, kaszlu, jako środek moczopędny. W wyniku błędu mnicha podczas tłumaczenia i przepisywania Materia Medica (pomylił Cistus Incanus z Hedera Helix) czystek na długie lata został skazany na zapomnienie. Od początku XX w. powrócił. Od tego czasu przeprowadzono wiele badań dotyczących cudownych właściwości czystka.

Przeczytaj na naszym blogu
CZYSTEK- wszystko co musisz o nim wiedzieć. Leksykon ziół

Czystek

Polifenole. Wśród wielu związków chemicznych, które odkryto w czystku na największą uwagę zasługuje duża ilość polifenoli. Są to substancje zwalczające wolne rodniki, a tym samym zapobiegające zmianom na poziomie komórkowym. Mówi się, że czystek przeciwdziała powstawaniu nowotworów i je leczy. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że zioło to nie jest lekarstwem na raka. Picie herbaty z czystka zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie, a tym samym wspiera leczenie. W przypadku chorób nowotworowych należy poddać się konwencjonalnej terapii zalecanej przez lekarzy. Medycyna ludowa w krajach z rejonu Morza Śródziemnego wykorzystywała czystek siwy w leczeniu nieżytów przewodu pokarmowego, schorzeń wątroby, zakażeń i stanów zapalnych układu moczowego, skóry oraz układu oddechowego. Był również polecany w leczeniu stanów zapalnych stawów.

Właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Badania udowodniły również, że czystek posiada właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe. Sok z czystka pity systematycznie wpływa uodparniająco. W przypadku przeziębień oraz chorób górnych dróg oddechowych substancje występujące w czystku wspierają i przyspieszają leczenie.

Czystek w dermatologii. Właściwości antybakteryjne tej rośliny wykorzystywane są nie tylko w zwalczaniu chorób układu oddechowego ale również w dermatologii. Udowodniono, że przecieranie twarzy naparem z czystka co najmniej dwa razy dziennie łagodzi podrażnienia skórne i przyspiesza gojenie ran. W cerze trądzikowej zalecane jest używanie czystka, który ogranicza namnażanie się bakterii a tym samym zmniejsza ilość typowych objawów trądzikowych takich jak ropne wypryski czy zaskórniki.

Czystek w stomatologii. Choć o czystku mówi się dużo, to rzadko wspomina się o jego wykorzystaniu w stomatologii. Wykorzystywane są tu właściwości antybakteryjne tej rośliny. Płukanie ust naparem z czystka wpływa pozytywnie na zdrowie całej jamy ustnej. Znacznie zmniejsza się ryzyko próchnicy oraz drobnych uszkodzeń błony śluzowej, do których doprowadzają obecne w jamie ustnej bakterie. Płukanie ust naparem z czystka usuwa też nieprzyjemny zapach. Niezdecydowanym podpowiadamy, że płukanka z czysta delikatnie wybiela zęby.

Czystek w odchudzaniu. Szerokie zastosowanie tej rośliny, jego działanie detoksykacyjne oraz duża ilość polifenoli wpływająca na usuwanie wolnych rodników z organizmu sprawiła, że pojawiły się informacje o odchudzających właściwościach herbaty z czystka. Należy zaznaczyć, że zioło to nie ma takich cudownych właściwości w tym zakresie, jak to się przyjmuje. Pity systematycznie czystek oczyszcza jelita i reguluje metabolizm, ale działania te nie powodują utraty wagi. Herbata z czystka pita podczas odchudzania z pewnością nie zaszkodzi ale nie sprawi też, że kilogramy zaczną znikać w mgnieniu oka.

Czystek na boreliozę. Działanie antybakteryjne czystka wielokrotnie potwierdzono w laboratoriach. Badano między innymi wpływ substancji chemicznych pochodzących z tej roślina na różne rodzaje bakterii. Wyniki pokazały, że lipofilne ekstrakty z czystka kreteńskiego hamują rozwój bakterii borelia. Tym samym coraz częściej herbata lub sok z czystka zalecane są jako wsparcie dla tradycyjnych metod leczenia boreliozy. 

Jak stosować czystek? Czystek, podobnie jak inne zioła, nie działa po jednym zastosowaniu. Aby zauważyć jego pozytywny wpływ na organizm należy pić herbatę lub sok co najmniej dwa razy dziennie przez miesiąc. Również w przypadku przecierania twarzy naparem z czystka należy odczekać mniej więcej trzydzieści dni, aby zaobserwować wyraźne zmiany.

Przyjmowanie czystka. Przyjmowanie ziół, podobnie jak leków syntetycznych, może mieć skutki uboczne. Choć w przypadku czystka nie stwierdzono występowania negatywnych działań ani negatywnych efektów picia dużych ilości soku lub herbaty, należy do ziela tego podchodzić z rozwagą i obserwować swój organizm. Osoby z chorobami przewlekłymi oraz przyjmujące leki na stałe powinny skonsultować z lekarzem dodanie czystka do swojej diety.

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł