×

PRZETACZNIK leśny (lekarski) – działanie, właściwości, skład. Leksykon ziół

Na Podlasiu zwano go urocznikiem a w krakowskiem “niebieski potocznik” . Niepozorna, ale pełna wartości – przetacznik leśny zasługuje na uwagę każdego, kto szuka naturalnych sposobów na poprawę swojego samopoczucia.

Przeczytaj na naszym blogu
PRZETACZNIK leśny (lekarski) – działanie, właściwości, skład. Leksykon ziół

Zioła na ból gardła i kaszel suchy i mokry - poznaj dary natury, które sprawdzą się w walce z objawami infekcji

Ból gardła bywa naprawdę uciążliwy, niezależnie czy jego źródło pochodzenia jest bakteryjne, np. związane z zapaleniem krtani, czy wirusowe bądź grzybicze. Często odczuwa się trudności przy przełykaniu, uciążliwa bywa także chrypka, drapanie i szczypanie. Bólom gardła często towarzyszy także nalot na migdałkach. Na ból gardła można stosować naturalne płukanki, a także tabletki do ssania na bazie ziół. W przebiegu infekcji często pojawia się także suchy lub mokry kaszel. Gdy odkrztuszanie jest utrudnione, warto sięgnąć po syropy ziołowe. Poznajcie zioła na ból gardła i kaszel suchy i mokry, które mogą Wam pomóc. 

Zioła na gardło - po jakie płukanki i tabletki ziołowe warto sięgnąć?

Jest wiele ziół na gardło o aktywności antyseptycznej. Czym płukać bolące gardło? Warto sporządzać napary do płukania z ziół. Wśród nich można wymienić tymianek, liść szałwii, liście eukaliptusa, a także liść mięty pieprzowej. Warto wiedzieć, że działają przeciwdrobnoustrojowo względem wielu bakterii patogennych. Na zakażenia i nieżyt gardła można stosować również olejki eteryczne w formie inhalacji. Olejek tymiankowy, eukaliptusowy, z drzewa herbacianego czy miętowy są ponadto składnikami ziołowych tabletek do ssania na ból gardła. Tymianek na gardło często stosowany jest w formie tabletek z dodatkiem podbiału pospolitego, który z kolei należy do ziół nawilżających gardło. Wśród tych ostatnich można wymienić jeszcze prawoślaz lekarski, porost islandzki, babkę lancetowatą, a także malwę czarną. Zioła na gardło mogą mieć nie tylko działanie odkażające czy nawilżające błonę śluzową, ale również przeciwzapalne. Na stany zapalne gardła polecany jest chociażby rumianek pospolity. Można sporządzać z niego napary do picia i do płukania. Dobrym ziołem przeciwzapalnym jest także krwawnik pospolity. Płukanki z ziół warto stosować także na przewlekłe zapalenie gardła, spowodowane choćby alergią. 

Poznajcie domowe sposoby na kaszel

Zioła na kaszel mogą być stosowane w formie inhalacji, a także w syropie czy w formie herbaty. Bardzo dobrze sprawdzają się inhalacje na kaszel z zastosowaniem olejku eukaliptusowego. Można stosować także herbatki ziołowe o działaniu wykrztuśnym zawierające tymianek, prawoślaz, anyż, lukrecję, miętę pieprzową  oraz oczywiście syropy na bazie tych ziół.

Znanym sposobem na kaszel mokry jest syrop z cebuli, który można przygotować w warunkach domowych. Wystarczy obrać cebule z łupiny, pokroić i zasypać cukrem, a następne odstawić pod przykryciem, by wytworzył się sok. Na kaszel suchy polecane są z kolei syropy z tymiankiem, który ułatwia odkrztuszanie poprzez wydzielanie płynnego śluzu rozrzedzającego gęstą wydzielinę. Na ten rodzaj kaszlu polecane są także syropy na bazie kwiatu dziewanny, kwiatu czarnej malwy czy ziela miodunki. Objawy kaszlu mogą złagodzić także kwiat ślazu, rzepiku czy też malina. Według badań amerykańskich naukowców z Uniwersytetu Connnectitut School of Pharmacy przyjmowanie jeżówki może skrócić czas infekcji nawet o półtora dnia. Można sięgnąć po syrop na kaszel z jeżówką, który także jest bardzo skuteczny.           

Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł