×

PIĘCORNIK GĘSI. Leksykon ziół

Pięciornik– co to za zioło?

Pięciornik zwany również srebrnikiem należy do gatunku bylicy kłaczkowatej z rodziny różowatych. Wysokość maksymalna tej rośliny to 50cm. Jej charakterystyczną cechą są małe żółte kwiatki. Rośnie w większej części Europy z wyjątkiem jej południowych części oraz na większości obszarów Azji i Ameryki Północnej

Przeczytaj na naszym blogu
PIĘCORNIK GĘSI. Leksykon ziół
GINKO BILOBA czyli miłorząb dwuklapowy. Leksykon ziół

GINKO BILOBA czyli miłorząb dwuklapowy. Leksykon ziół

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.)- co to za zioło?

Żywa skamielina – to określenie najlepiej obrazuje tą roślinę. Drzewa podobne do miłorzębu, czyli liściaste nagozalążkowe, wymarły ponad 50 milionów lat temu, pozostawiając ten gatunek jedynym przedstawicielem klasy miłorzębowatych. Obecnie jest to gatunek endemiczny, występujący naturalnie jedynie w dwóch regionach Chin. Najstarsze osobniki liczą sobie nawet 3400 lat, wiele z nich ma ponad 1000 lat, jest to jedna z najbardziej długowiecznych roślin na świecie. Roślina posiada wiele pierwotnych i unikalnych cech, jest wyjątkowo odporna na zanieczyszczenie środowiska, bakterie i insekty. Miłorząb jest rozdzielnopłciowy, do zapłodnienia zalążków dochodzi dzięki ruchliwym i orzęsionym plemnikom dopiero kilka miesięcy po zapyleniu. Co ciekawe nie wytwarza owoców, ani szyszek tak jak rośliny iglaste (czyli właśnie nagozalążkowe). Okrągłe jadalne nasiona są otoczone mięsistą, pomarańczowo-żółtą osnówką o zapachu zjęczałego masła. Unikatowe są również liście przypominające wachlarz, często z wcięciem, stąd nazwa dwuklapowy. W dotyku skórzaste i twarde, na jesień przebarwiają się na kolor żółty. U starszych egzemplarzy można zaobserwować czi-czi czyli nieulistnione wyrośla, które po zetknięciu z ziemią ukorzeniają się. Czasem dochodzi do oderwania się takiego pędu (na przykład w skutek ruchów tektonicznych) i powstają z nich nowe drzewa. Ciekawostką jest również fakt, że miłorząb nie zawiera żywicy, odmiennie od drzew iglastych.

Do Europy drzewo trafiło po raz pierwszy XVIII w. z Japonii i stąd jest używana czasem nazwa miłorząb japoński. W Polsce najstarszy okaz znajduje się przy pałacu w Łańcucie, ma około 240 lat i ponad 30 metrów.

Miłorząb uchodzi za roślinę magiczną, chroniącą przed pożarami. Jako jedyne drzewo przetrwało atak nuklearny w Hiroszimie w 1945 roku. Bardzo często jest sadzony w pobliżu świątyń buddyjskich, parkach oraz wzdłuż ulic. Jest też symbolem Tokio. W Chinach natomiast jest symbolem płodności i urodzaju, a kobiety modlą się pod nim o płodność.

Przeczytaj na naszym blogu

BRZOZA- czy wiesz jak przygotować odwar z brzozy? Leksykon ziół

Rodzina brzozowate (Betulaceae) obejmuje wiele gatunków. Największym zainteresowaniem ze względów leczniczych cieszy się brzoza brodawkowata (Betula verrucosa) i brzoza omszona (Betula pubescens). Są to gatunki wysokich drzew, dorastających do 30m wysokości, występujących w umiarkowanej strefie półkuli północnej. W Polsce są pospolite na nizinach i na niższych położeniach górskich. Brzoza rośnie w lasach tworząc skupiska drzew – brzeziny. Sadzone są także w parkach i w pobliżu zabudowań. Właściwości brzozy były znane już setki, tysiące lat przed naszą erą.

Przeczytaj na naszym blogu
BRZOZA- czy wiesz jak przygotować odwar z brzozy? Leksykon ziół
Kontakt

Jeśli masz pytania napisz lub zadzwoń!

Nasi eksperci są do Twojej dyspozycji od poniedziałku do piątku od 10:00 do 18:00

Zapisz się na newsletter i odbierz rabat 10 zł